Gépjármű Képesítési Igazolvány GKI

Tehergépkocsi-vezetői képzés
Autóbusz-vezetői képzés

Szaktanfolyam alkalmazási kör árufuvarozói GKI

Azok a gépjárművezetők, akik

  • 2009. szeptember 9-ét követően “C” kategóriájú vagy “C1” alkategóriájú, továbbá “C1+E” és/vagy “C+E” kombinált kategóriájú vezetői engedélyt szereznek és annak megfelelő kategóriájú járművet kívánnak közúton vezetni, szakmai alapképesítés megszerzésére kötelezettek.
  • 2009. szeptember 9. előtt már “C” kategóriájú vagy “C1” alkategóriájú, továbbá “C1+E” és/vagy “C+E” kombinált kategóriájú vezetői engedéllyel rendelkeztek (és nem végeznek a fenti kategóriák valamelyikére 2009. szeptember 9. után kategóriabővítést), a meglévő gépjármű-kategóriájuk vonatkozásában a 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 1. mellékletének A. részében meghatározott nemzetközi autóbuszvezetői szolgáltató képesítés alapján kiadott igazolványuk érvényességének lejártától, legkésőbb tehát 2013. szeptember 10-től kezdődően, ill. ha az alapképesítésüket 2009. szeptember 9. után szerzik meg, annak a dátumától számított öt éven belül továbbképzési képesítés megszerzésére kötelezettek.

Alapképesítés

  • A gépjárművezetői képesítés – első alkalommal – alapvizsga letételével szerezhető meg. Az alapképesítés megszerzéséhez tanfolyam elvégzése kötelező és az előírt tantárgyakból vizsgát is kell tenni. A jelentkező felkészítését az alapvizsgára a képzési engedéllyel rendelkező képzőszerv a hallgatóval történt külön megállapodás alapján végzi. A képzőszerv az alapképesítési vizsgákra jelentkezők igényei alapján a vizsgára történő felkészítés elől – a hallgatókkal kötött külön megállapodás alapján – nem zárkózhat el.
Vizsgatárgyak megnevezése Típusa és betűjele
A biztonsági szabályokon alapuló ésszerű vezetés
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Előírások alkalmazása
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Egészségügyi, közúti közlekedési és környezeti biztonság, szerviz, logisztika
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Esettanulmány
Írásbeli
Járművezetés a közúti forgalomban
Gyakorlat
Járművezetéshez kapcsolódó gépkocsivezetői gyakorlati ismeretek
Gyakorlat (szóbeli)
Járművezetés vészhelyzetek létrehozására alkalmas tanpályán vagy korszerű szimulátor berendezésen
Gyakorlat

Továbbképzési képesítés

  • A gépjárművezetőnek, amennyiben árufuvarozói tevékenységét az érintett járműkategóriá(k)ban az alapképesítés megszerzése, vagy az utolsó továbbképzési képesítési vizsga letétele után öt év elteltével is folytatni kívánja, továbbképzési képesítési szaktanfolyamon (a továbbiakban: továbbképző tanfolyamon) majd az azt követő vizsgán kell igazoltan részt vennie, illetve megfelelnie.
Vizsgatárgyak megnevezése Típusa és betűjele
A biztonsági szabályokon alapuló ésszerű vezetés
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Előírások alkalmazása
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Egészségügyi, közúti közlekedési és környezeti biztonság, szerviz, logisztika
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
  • A GKI szaktanfolyami képzéseken lehetőség van összevontan az autóbusszal kombinálva is elvégezni a tanfolyamot.

Szaktanfolyam alkalmazási kör buszhoz GKI

Azok a gépjárművezetők, akik

  • 2008. szeptember 9-ét követően “D” kategóriájú vagy “D1” alkategóriájú, továbbá “D1+E” és/vagy “D+E” kombinált kategóriájú vezetői engedélyt szereznek és annak megfelelő kategóriájú járművet kívánnak közúton vezetni, szakmai alapképesítés megszerzésére kötelezettek.
  • 2008. szeptember 9. előtt már “D” kategóriájú vagy “D1” alkategóriájú, továbbá “D1+E” és/vagy “D+E” kombinált kategóriájú vezetői engedéllyel rendelkeztek (és nem végeznek a fenti kategóriák valamelyikére 2008. szeptember 9. után kategóriabővítést), a meglévő gépjármű-kategóriájuk vonatkozásában a 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 1. mellékletének A. részében meghatározott nemzetközi autóbuszvezetői szolgáltató képesítés alapján kiadott igazolványuk érvényességének lejártától, legkésőbb tehát 2013. szeptember 10-től kezdődően, ill. ha az alapképesítésüket 2008. szeptember 9. után szerzik meg, annak a dátumától számított öt éven belül továbbképzési képesítés megszerzésére kötelezettek.

Alapképesítés

  • A gépjárművezetői képesítés – első alkalommal – alapvizsga letételével szerezhető meg. Az alapképesítés megszerzéséhez tanfolyam elvégzése kötelező és az előírt tantárgyakból vizsgát is kell tenni. A jelentkező felkészítését az alapvizsgára a képzési engedéllyel rendelkező képzőszerv a hallgatóval történt külön megállapodás alapján végzi. A képzőszerv az alapképesítési vizsgákra jelentkezők igényei alapján a vizsgára történő felkészítés elől – a hallgatókkal kötött külön megállapodás alapján – nem zárkózhat el.
Vizsgatárgyak megnevezése Típusa és betűjele
A biztonsági szabályokon alapuló ésszerű vezetés
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Előírások alkalmazása
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Egészségügyi, közúti közlekedési és környezeti biztonság, szerviz, logisztika
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Esettanulmány
Írásbeli
Járművezetés a közúti forgalomban
Gyakorlat
Járművezetéshez kapcsolódó gépkocsivezetői gyakorlati ismeretek
Gyakorlat (szóbeli)
Járművezetés vészhelyzetek létrehozására alkalmas tanpályán vagy korszerű szimulátor berendezésen
Gyakorlat

Továbbképzési képesítés

  • A gépjárművezetőnek, amennyiben személyszállítói tevékenységét az érintett járműkategóriá(k)ban az alapképesítés megszerzése, vagy az utolsó továbbképzési képesítési vizsga letétele után öt év elteltével is folytatni kívánja, továbbképzési képesítési szaktanfolyamon (a továbbiakban: továbbképző tanfolyamon) majd az azt követő vizsgán kell igazoltan részt vennie, illetve megfelelnie.
Vizsgatárgyak megnevezése Típusa és betűjele
A biztonsági szabályokon alapuló ésszerű vezetés
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Előírások alkalmazása
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
Egészségügyi, közúti közlekedési és környezeti biztonság, szerviz, logisztika
40 kérdéses teszt (10 hiba lehetőséggel)
  • A GKI szaktanfolyami képzéseken lehetőség van összevontan az autóbusszal kombinálva is elvégezni a tanfolyamot.